English | فارسی

بارداری هفته به هفته – هفته سی و چهارم بارداری

تبریک! شما یک هفته به دیدار فرزندتان نزدیک شده‌­اید. در اینجا آنچه باید در هفته سی و چهارم بارداری انتظار آن را بکشید، خواهید خواند.

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه تغییراتی در بدن صورت می­‌گیرد؟

می‌­توانید سر رحم خود را حدوداً 14 سانتی‌­متر بالای ناف حس کنید. فراموش نکنید که تجربه بارداری در زنان متفاوت است پس اندازه‌گیری‌های شما ممکن است با زنان باردار دیگر تفاوت داشته باشد. مهم‌­ترین نکته این است که رحمتان با تناسبی همیشگی، رشد کند.
معمولاً مقدار مایع آمنیوتیک، بین هفته 34 تا 36 به بیشترین حد خود می‌رسد. از هفته 37 به بعد، میزان مایع آمنیوتیک کاهش می‌­یابد تا فضای کافی برای کودک فراهم شود.
بدن دوباره مایع آمنیوتیک را جذب ‌می‌­کند و فضا برای حرکت کودک افزایش می‌­یابد. احتمالاً کم‌­کم احساس می‌­کنید که حرکات کودک متفاوت شده است.
شاید متوجه شده باشید که نافتان بیرون آمده یا به ­شدت حساس شده است. اگر این­گونه است می‌­توانید با یک چسب زخم یا نوارچسب روی آن را بپوشانید. این کار بسیار مفید است خصوصاً اگر ناف با لباستان برخورد می­‌کند.

اندازه کودک در هفته سی و چهارم بارداری چقدر است؟

به‌احتمال‌زیاد طول کودک حدود 44.5 سانتی‌­متر و وزنش حدود 2.3 تا 2.5 کیلوگرم است.

در هفته سی و چهارم بارداری برای کودک چه اتفاقی می‌­افتد؟

همان­گونه که قبلاً گفتیم، در طول هفته‌­های آخر بارداری زیر پوست کودک با بافت‌­های چربی پر می‌­شود. این، بخش مهمی از تکامل کودک است زیرا این ذخیره چربی به کودک کمک می‌­کند تا پس از تولد، دمای بدن خود را تنظیم کند.
سیستم اعصاب مرکزی به تکامل خود ادامه می­‌دهد و ریه‌­ها به ­خوبی تکامل یافته‌­اند. باوجوداینکه اکثر پزشکان ترجیح می­‌دهند زایمان بین هفته 38 و 40 انجام شود اما شانس زنده ماندن کودک خارج از رحم مادر در این مرحله زیاد است.

برنامه شما برای هفته سی و چهارم بارداری چه باید باشد؟

در این زمان، بسیاری از پزشکان درباره موارد زیر با بیمار خود صحبت می­‌کنند:

  • آزمایش استرپتوکوک­‌های گروه B
  • قرار مراجعه­‌های بعدی در باقیمانده دوران بارداری و پس از زایمان
  • ورودی اورژانس و بخش زنان و زایمان
  • بسته پیش از پذیرش
  • تکنیک­‌های کنترل درد
  • عمل سزارین (در صورت لزوم)
  • روش­‌های کنترل بارداری پس از زایمان

همچنین باید اصطلاحاتی را که پزشک و کارکنان دیگر بیمارستان هنگام زایمان استفاده می‌­کنند یاد بگیرید.

نکاتی برای بهتر شدن بارداری

احتمالاً برخی از مقدمات زایمان را در کلاس­‌های بارداری و زایمان یاد گرفته‌­اید اما در اینجا مراحل درد زایمان را مرور خواهیم کرد:

  • اولین مرحله درد زایمان با شروع درد واقعی آغاز می­‌شود و تا زمانی که دهانه رحم 10 سانتی‌­متر باز شده است ادامه دارد. معمولاً زنان به‌محض اینکه وارد فاز درد فعال اولین مرحله می‌­شوند وقتی فاصله بین گرفتگی عضلات 5 دقیقه است به سمت بیمارستان حرکت می‌­کنند.
  • مرحله دوم درد پس‌ازاینکه دهانه رحم 10 سانتی‌­متر باز شده تا زمان زایمان ادامه می‌­یابد.
  • مرحله سوم درد با خارج شدن جفت همراه است و کوتاه­‌ترین مرحله به‌حساب می‌­آید. معمولاً 5 تا 30 دقیقه طول می‌­کشد تا جفت خارج شود.

هفته گذشته درباره اپیزیاتومی صحبت کردیم. یکی از بهترین روش­‌ها برای اجتناب از اپیزیاتومی و آماده کردن بدن برای زایمان کودک، ماساژ پرینه است.
اکثر پزشکان توصیه می­‌کنند که این کار را از هفته 34 آغاز کنید. از پزشک خود بخواهید، نحوه ماساژ پرینه را به شما آموزش دهد.

نکاتی برای همسران

یکی از راه­‌های کمک به همسرتان، ماساژ دادن پرینه است. این نوع ماساژ به کشیده شدن عضلات ناحیه پرینه کمک می­‌کند و می‌­تواند راهی باشد برای اجتناب از اپیزیاتومی.
با یاد داشته باشید که این کار جنبه جنسی ندارد بلکه برای راحت‌­تر کردن درد زایمان است. از پزشک بخواهید دستورالعمل دقیقی در اختیارتان قرار دهد تا این کار را بدون خطر انجام دهید و ماساژتان مفید باشد. شما و همسرتان می‌­توانید تا زمان فرارسیدن درد زایمان، این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

برچسب ها: , ,