English | فارسی

هموروئید در دوران بارداری – درمان و علل در دوران بارداری – بخش دوم

در مطلب قبل توضیحاتی در رابطه با هموروئید در دوران بارداری مواردی را مطرح کردیم در ادامه به مواردی که در رفع این مشکل کمک می‌کنند اشاره می‌‌کنیم.

هموروئید در دوران بارداری – درمان و علل در دوران بارداری - فارمد

هموروئید در دوران بارداری و یبوست

از زمانی که باردار می‌شوید، احتمالاً بیشتر از قبل نگران سیستم گوارشتان خواهید بود. از حالت تهوع و بیزاری از مواد غذایی گرفته تا یبوست مزمن، این سیستم‌ها در ذهن شما باقی خواهند ماند. هضم کندتر در دوران بارداری و نیاز به رساندن آب کافی به بدن، بدان معناست که زیاد یبس خواهید شد.
یبوست و فشاری که برای دفع انجام می‌گیرد، می‌تواند شما را در خطر هموروئید در دوران بارداری قرار دهد. رساندن آب کافی به بدن و مصرف مواد غذایی دارای فیبر زیاد (سبزی‌های تازه در مقابل نان‌ها، غلات بدن سبوس که یبوست را شدیدتر می‌کنند) و مکمل‌های فیبردار می‌تواند به کاهش یبوست کمک کند و درنتیجه خطر شدت هموروئید را کاهش دهد.
اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد مداوم در شکم یا اطراف سوراخ مقعد
 • اگر علائم شما طی 7 روز بهتر یا بدتر نشد
 • تغییر در عادات دفع که بیش از 7 روز طول بکشد

نحوه رها شدن از شر هموروئید

هموروئید هرچقدر هم که آزاردهنده باشد، خوشبختانه درمان‌هایی برای آن وجود دارد و معمولاً هموروئید موقتی است. درمان‌های طبیعی، تغییر در رژیم غذایی و درمان دارویی جزء گزینه‌های شما هستند. قبل از مصرف هر دارو یا استفاده از هر روشی با پزشک خود مشورت کنید.

اهمیت تغییر رژیم غذایی

رژیم غذایی دارای فیبر زیاد که شامل مقادیر زیادی سبزی‌ها و میوه‌های تازه و غلات سبوس‌دار است به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. نوشیدن آب فراوان هم اهمیت دارد. مصرف مواد غذایی و غلات فراوری‌شده (نان‌ها، غلات بدون سبوس، کیک، بیسکوییت، پاستا و غیره) را محدود کنید زیرا آن‌ها معمولاً فیبر ندارند و هضمشان دشوار است و همین می‌تواند موجب یبوست شود.
آشپزی با روغن‌های سالم (روغن نارگیل و غیره) و استفاده از آن‌ها در سالاد (مثلاً روغن زیتون) می‌تواند به فعالیت روده‌ها کمک کند. روغن نارگیل، زیتون و روغن‌های طبیعی دیگر، منبع چربی سالم هستند که در دوران بارداری لازم است.

درمان‌های طبیعی

هر چیزی که مصرف می‌کنیم یا روی پوست خود می‌گذاریم، اگرچه طبیعی باشد، می‌تواند تأثیر دارویی داشته باشد پس هنگام انتخاب درمان با پزشک خود مشورت کنید.
برخی از درمان‌های طبیعی عبارت‌اند از:

 • مالیدن روغن فندق افسونگر روی ناحیه
 • نمک بافت که بدون نسخه موجود است
 • حمام آب گرم یا لگن آب گرم، چند بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه
 • مالیدن محلول همیشه‌بهار کوهی روی ناحیه
 • طب سوزنی برای تسهیل جریان خون

برخی از دستورالعمل‌های درمانی حمام پس از زایمان ما می‌تواند مفید باشد. اما حتماً مطمئن شوید که همه مواد تشکیل‌دهنده آن در دوران بارداری بی‌خطر هستند.

درمان‌های دارویی

گاهی تغییر در رژیم غذایی و درمان‌های طبیعی به‌اندازه کافی تسکین‌دهنده نیستند. در این شرایط، حتماً با پزشک خود درباره درمان‌های دارویی مشورت کنید.

 • پماد منقبض کننده یا شیاف
 • باند لاستیکی انسداد
 • تزریق
 • اگر هیچ درمانی نتیجه نداد، انجام جراحی (حتماً درباره خطر کوتاه‌مدت و بلندمدت آن تحقیق کنید)

نکات دیگر

برای برخی زنان استفاده از دستمال‌های مرطوب مفید است. دستمال مرطوب کودک یا دستمال درمانی آغشته به روغن فندق افسونگر، کمتر موجب ناراحتی هنگام پاک کردن مقعد می‌شود.
نشستن روی بال‌های لاستیکی حلقه‌ای هم می‌تواند مؤثر باشد.
دست‌وپنجه نرم کردن با هموروئید، خوشایند نیست اما خوشبختانه این شرایط برای بسیاری از زنان باردار موقتی است. رژیم غذایی مناسب، توجه به جنین هنگام ایستادن و بلند کردن اشیا و درمان‌های دیگر می‌تواند به کنترل این عارضه کمک کند.

برچسب ها: