English | فارسی

هموروئید در دوران بارداری – درمان و علل در دوران بارداری – بخش اول

باوجوداینکه همه‌ی زنان هموروئید را تجربه نمی‌کنند اما در دوران بارداری نسبتاً شایع است. چه بدانید که باید توقع هموروئید در دوران بارداری را داشته باشید چه نه، این عارضه بسیار مشکل‌ساز است.

هموروئید در دوران بارداری – درمان و علل در دوران بارداری - فارمد

هموروئید در دوران بارداری

بارداری سرشار از لحظات زیباست و زندگی را دگرگون می‌کند، همچنین مشکلات و عارضه‌هایی به همراه دارد.
احتمالاً دوستی دارید که واقعیت بارداری و همه اتفاقات شرم‌آور آن را برایتان بازگو کرده است. یا شاید یکی از بسیار زنانی باشید که با حالت تهوع، هموروئید در دوران بارداری و تکرر ادرار غافلگیر شده باشید.
باوجوداینکه همه‌ی زنان هموروئید را تجربه نمی‌کنند اما در دوران بارداری نسبتاً شایع است. چه بدانید که باید توقع هموروئید را داشته باشید چه نه، این عارضه بسیار مشکل‌ساز است. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که این عارضه را تسکین می‌دهد و به بهبود آن در دوران پیش از زایمان کمک می‌کند.

هموروئید چیست؟

هموروئید، اساساً رگ‌های واریسی در مقعد هستند. این رگ‌ها در پایین مقعد و سوراخ آن، ملتهب و متورم می‌شوند. دو نوع هموروئید وجود دارد:

  • هموروئید داخلی که در داخل مقعد است. این نوع هموروئید معمولاً بدون درد است اما احتمال خونریزی دارد. برخی کمی ناراحتی یا احساس فشار دارند اما بسیاری دیگر درد ندارند.
  • هموروئید خارجی که مانند غده‌های نرم در اطراف سوراخ مقعد است. این نوع هموروئید، خونریزی‌های کم زیر پوست هستند.

همچنین ممکن است افتادگی هموروئید داخلی را تجربه کنید. این اتفاق زمانی می‌افتد که هموروئید داخلی به سوراخ مقعد برسد. این شکل دردناک هموروئید داخلی است. افتادگی که به معنای رسیدن به سوراخ مقعد و خارج بدن است، معمولاً پس از بیرون‌روی اتفاق می‌افتد. در برخی موارد، اسفنکتر مقعد، اطراف آن می‌پیچد و موجب می‌شود برای همیشه افتادگی خود را حفظ کند.

علائم هموروئید چیست؟

در دوران بارداری بدن شما دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود. گاهی تمایز میان تغییرات نرمال و عارضه‌هایی که نیازمند توجه و درمان است، دشوار است. اگر در مورد این علائم شک دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
برخی علائم هموروئید عبارت‌اند از:

  • احساس خارش یا سوزش
  • دیدن خون قرمز روشن روش دستمال پس از مدفوع
  • درد متناوب شدید در نزدیکی سوراخ مقعد
  • برآمدگی یا تکه‌ای پوست در اطراف سوراخ مقعد
  • درد خفیف هنگام مدفوع یا پس‌ازآن
  • فشار ناراحت‌کننده

اگر خونریزی دارید با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان لازم را انجام دهد اگر درمانی باشد.

چرا بارداری منجر به هموروئید می‌شود؟

در طول دوران بارداری و پس‌ازآن، زنان در معرض هموروئید هستند.
هموروئید در ماه آخر بارداری و ماه اول پس از بارداری بسیار شایع است.
عوامل ریسک هموروئید عبارت‌اند از: یبوست، سابقه هموروئید یا شکاف، وزن بیش از 3800 گرم نوزاد هنگام زایمان و زور زدن هنگام زایمان بیش از 20 دقیقه.
در دوران بارداری، حجم خون زن بیشتر می‌شود و وزن اضافی روی ناحیه پرینه و سوراخ مقعد، همگی منجر به هموروئید می‌شوند. حجم خون بیشتر بدان معناست که اگر روی سطح سفت بنشینید یا برای مدت زیاد بایستید در برابر هموروئید آسیب‌پذیرتر خواهید شد.
بلند کردن بارهای سنگین هم منجر به هموروئید می‌شود کاری که بسیاری از مادران نمی‌توانند انجام ندهند.

هموروئید و حجم خون

افزایش حجم خون در دوران بارداری موجب اتساع رگ‌ها می‌شود. وقتی رحم در حال رشد فشار بیشتری روی این رگ‌ها بیاورد، آن‌ها مستعد واریس می‌شوند بدان معنا که به‌صورت غیرعادی متورم یا متسع می‌شوند.

برچسب ها: