English | فارسی

پلاسما چگونه به کار برده می‌شود؟ – بخش اول

پلاسما، ترکیب پیچیده‌ای از بیش از 700 پروتئین و مواد دیگر است که برای عملکرد سالم بدن حیاتی هستند.

پلاسما چگونه به کار برده می‌شود؟ - بخش اول - فارمد

وقتی این پروتئین‌ها و مواد از پلاسما استخراج می‌شوند، به ترکیباتی کلیدی در محصولات پزشکی تبدیل می‌شوند که برای جایگزین کردن مایعات بدن، آنتی‌بادی‌ها و عوامل انعقاد خون طراحی شده‌اند. پلاسما، منبع نجات جان روزانه هزاران نفر در جهان است. پلاسما بزرگ‌ترین جزء واحد خون است که حدود 55% کل حجم خون را تشکیل می‌دهد. پلاسما، مایعی شفاف و کاهی رنگ است که بیشتر حجم آن را آب تشکیل داده  و پلاکت‌ها و سلول‌های قرمز و سفید در آن حمل می‌شوند. پلاسما محلی برای ذخیره مایعات بدن است و به ثبات فشارخون، گرم کردن و سرد کردن بدن کمک می‌کند.

وقتی پلاسما برای مصارف درمانی از سلول‌های خون جدا می‌شود، دو کاربرد دارد. آن را می‌توان به‌عنوان پلاسمای منجمد در انتقال خون و سایر محصولات پلاسمایی برای انتقال استفاده کرد. همچنین می‌توان آن را به مراکز تجزیه پلاسما فرستاد تا فرایندهای پیچیده‌تری روی آن انجام گیرد و پروتئین‌های آن جدا شوند.

مراکز تجزیه پلاسما با روشی مانند تجزیه نفت خام به ترکیبات آن، پلاسما را به مواد گوناگونی تجزیه می‌کنند تا از آن‌ها در انواع فراورده‌های پزشکی استفاده شود. این فراورده‌ها به سه دسته مهم تقسیم می‌شوند: عوامل انعقاد خون، محلول‌های آلبومین انسانی و ایمونوگلوبولین­‌ها.

انعقاد، فرایند پیچیده‌ای است که موجب انعقاد خون می‌شود. برای اینکه این فرایند موفقیت‌آمیز باشد، هر فرد نیازمند همه عوامل انعقاد خون پروتئین‌هایی که همراه پلاکت‌ها موجب انعقاد خون می‌شوند است.

نبود یک یا چند تا از این عوامل، موجب اختلال در انعقاد خون می‌شود. مشهورترین این اختلالات، هموفیلی است؛ یک بیماری ارثی که تقریباً منحصر به مردانی است که یک یا دو عامل انعقاد خون عامل 7 یا عامل 9  را ندارند. رایج‌ترین درمان برای افراد مبتلا به هموفیلی، درمان جایگزینی است دقیقاً به معنای جایگزین کردن عامل انعقاد خون ناموجود.

بسیاری از اختلالات دیگر مانند اختلال ویلبراند و اختلالات انعقادی نادری مثل عامل 7، 10، 11 و 13 هم با استفاده از درمان‌های جایگزینی درمان می‌شوند. آلبومین، بیشترین پروتئین در پلاسمای خون است و به پاک‌سازی خون، حمل مواد و تنظیم مقدار مناسب مایعات در گردش بدن کمک می‌کند.

اگر گردش خون در سطح مناسبی انجام گیرد، همه هورمون‌ها، سلول‌ها و آنزیم‌ها به بخش‌های موردنظر بدن می‌رسند. ولی اگر این گردش درست انجام نشود، سیستم گردش خون از کار بیفتد، عواقبی جدی مانند باقی ماندن مایعات در سلول‌ها را در پی خواهد داشت. این مشکل را می‌توان با استفاده از محلول آلبومین انسانی برای اطمینان از اینکه مقدار مناسبی از مایعات در جریان خون گردش می‌کنند، حل کرد. افراد مبتلا به بیماری‌های کبد یا کلیه و بیمارانی که مایعات بدن خود را از دست داده‌اند مانند بیماران سوانح سوختگی، به آلبومین نیاز دارند.

برچسب ها: