English | فارسی

پلاسما چگونه به کار برده می‌شود؟ – بخش دوم

ایمونوگلوبولین‌­ها بخشی از سیستم ایمنی ما هستند. آن‌ها آنتی‌بادی هستند پروتئین‌های تولیدشده در بدن برای مقابله با باکتری‌ها یا ویروس‌هایی که وارد بدن می‌شوند.

پلاسما چگونه به کار برده می‌شود؟ - بخش دوم - فارمد

 دو نوع ایمونوگلوبولین از پلاسما تولید می‌شود: معین و نامعین. آن‌هایی که حاوی سطوح بالای یک آنتی‌بادی مشخص (معین) هستند می‌توان به افرادی تزریق کرد که در معرض عفونت معینی بوده‌اند تا عامل محافظتی فوری اما موقتی باشد. آنتی‌بادی‌های کزاز، هاری، آبله‌مرغان، هپاتیت B و آنتی D نمونه‌هایی از این فراورده‌ها هستند.

ایمونوگلوبولین‌­هایی که حاوی انواع آنتی‌بادی‌ها (نامعین) هستند به افرادی تزریق می‌شود که آنتی‌بادی‌های خودشان ناقص هستند یا اصلاً بدنشان آنتی‌بادی تولید نمی‌کند. همچنین به افرادی تزریق می‌شود که تحت درمان‌هایی هستند که قدرت تولید آنتی‌بادی بدنشان را کاهش می‌دهند (مانند درمان سرطان). افرادی که به‌صورت مادرزاد، سیستم ایمنی ناقصی دارند باید تا آخر عمر از این فراورده‌ها استفاده کنند. برای اینکه از وجود بسیاری از آنتی‌بادی‌های هرروزه در یک دز فراورده‌ایمونوگلوبولین مطمئن شوند، 10,000 واحد پلاسما باید استفاده شود.

پلاسما را هم مانند روشی که خون کامل را آزمایش می‌کنند، برای تشخیص وجود ویروس‌ها آزمایش می‌کنند تا استفاده از آن خطری در بر نداشته باشد. با توجه به فراورده‌ای که از آن می‌گیرند، فرایندهای شیمیایی و فیزیکی بسیاری را پشت سر می‌گذارد، مانند حرارت‌دهی و چرخش برای جدا کردن پروتئین‌ها. فرایند تجزیه در محفظه‌های بزرگ کان که به احترام «پدربزرگ تجزیه»، دکتر ادوین کان نام‌گذاری شده انجام می‌گیرد. کان اولین کسی بود که در دهه 40 برای ایزوله کردن پروتئینی به نام آلبومین، پلاسمای خون را تجزیه کرد. فرایند تجزیه، سیستمی کاملاً اتوماتیک است که تا 5 روز طول می‌کشد. فرایند استفاده از حلال، فرایند حرارت دهی خشک، تصفیه و پاستوریزه کردن هم برای کشتن یا از بین بردن ویروس‌ها انجام می‌شود. همه فراورده‌های نهایی هم مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا از وجود ترکیبات بیولوژیک کافی در آن‌ها اطمینان حاصل شود. وقتی فراوری و آزمایش‌ها تمام شد، فراورده‌ها برچسب می‌خورند، کدگذاری می‌شوند و بسته‌بندی می‌شوند تا به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز جراحی عمومی فرستاد شوند. صدها فراورده از تجزیه پلاسما به دست می‌آید.

برچسب ها: