English | فارسی

چرا نوزادتان هنگام شیردهی دوست دارد خود را به پستانتان وصل کند

شیردهی مزایایی بیش از تغذیه سالم دارد. همچنین موجب رشد نوزاد، گرما و امنیت او می‌شود. می‌تواند به نوزاد خسته کمک کند تا بخوابد و مسکنی برای دل‌درد نوزاد است.

چرا نوزادتان هنگام شیردهی دوست دارد خود را به پستانتان وصل کند

درواقع، بسیاری از نوزادان به دلایل بسیار به‌غیراز گرسنگی دوست دارند از شیر مادر تغذیه کنند.
بدیهی است که هر نوزاد با نوزاد دیگر کاملاً متفاوت است، به همین دلیل نوع شیر خوردن هر نوزاد متفاوت است. برخی نوزادان به پستان قفل می‌شوند، خوب تغذیه می‌کنند، خود را جدا می‌کنند و تا زمانی که نشانه‌های گرسنگی و درخواست شیر دوباره نمایان شود، آرام هستند. این نوزادان وقتی شکمشان پر می‌شود رضایت خواهند داشت و تا زمانی که گرسنه نشوند دوباره شیر نمی‌خورند.
برخی دیگر از نوزادان، قفل می‌شوند، فعالانه پستان را می‌مکند و درنتیجه زمان زیادی را به تغذیه و استراحت می‌پردازند و درنهایت باز گرسنه می‌شوند. اکثر نوزادان ترکیبی از این دو روش را در طول روز دارند.
پس بهتر است 4 دلیل احتمالی علاقه نوزاد به قفل شدن به پستان را پیدا کنیم.
اما قبل از آن باید بدانیم که چه زمانی نوزاد می‌خواهد به پستان قفل شود؟
پاسخ: وقتی نشانه‌های تغذیه را نشان می‌دهد.

1: نوزاد گرسنه یا تشنه است

درواقع، بدیهی‌ترین علتی که نوزاد می‌خواهد به پستان قفل شود، گرسنگی یا تشنگی است.
جالب است بدانید که وقتی هوا خیلی گرم است، بسیاری از نوزادان دوست دارند به‌دفعات بیشتر اما به مدت کوتاه‌تر شیر بخورند. در این صورت، آن‌ها به دلیل رفع تشنگی شیر می‌خورند و البته به‌دفعات بیشتر. خیلی باهوش هستند، نه؟
اگر نوزادتان گرسنه باشد، احتمالاً به مدت طولانی‌تری تغذیه می‌کند و درنتیجه به‌تدریج درصد بیشتری شیر می‌خورد که با ادامه تغذیه، چربی و کالری بیشتری دارد.

2: نوزادتان خسته است

بسیاری از مادران می‌دانند که شیردهی از پستان تنظیم‌کننده طبیعی خواب است و به نوزاد کمک می‌کند که به طبیعی‌ترین شکل ممکن به خواب روند.
علت این ویژگی این است که شیر مادر حاوی هورمون فوق‌العاده‌ای به نام کوله‌سیستوکینین است که خاصیت خواب‌آوری برای شما و نوزادتان دارد.
برخی نوزادان وقتی خسته هستند، دهان خود را به پستان قفل می‌کنند، می‌مکند و با آرامش به خواب می‌روند. برخی دیگر بی‌قرار هستند، می‌مکند و ول می‌کنند، می‌مکند و ول می‌کنند تا بالاخره به خواب روند. برخی دیگر تمایلی به قفل شدن به پستان ندارند و می‌خواهند به روش‌های دیگری آن‌ها را بخوابانید.

3: نوزاد دل‌درد دارد

نوزادان معمولاً هرروز دوره‌های بی‌قراری دارند به صورتی که زیاد گریه می‌کنند، شکل صورتشان درهم می‌رود، صورتشان قرمز می‌شود، بدنشان را جمع می‌کنند و نمی‌خوابند (یا حداقل به‌سادگی و برای مدتی طولانی). در دوره‌های بی‌قراری شاید برخی نوزادان دل‌درد داشته باشند.
به دلیل اینکه تغذیه با شیر مادر مسکنی طبیعی است، شاید برخی نوزادان برای تسکین دل‌دردی که در این دوره‌ها دارند بخواهند شیر بخورند.
اما اگر نوزاد بخواهد در این دوره‌ها شیر بخورد، قفل شدن او به پستان و شیر خوردنش با مواقع عادی متفاوت خواهد بود. شاید به نظر برسد که او رابطه عشق/نفرت واقعی با شیر خوردن از پستان در این دوره‌ها داشته باشد. ممکن است بی‌قراری کنند، بمکند و ول کنند و کمر خود را خم کنند و وقتی پستان را ول می‌کنند گریه کنند. دلایل مختلفی برای ول کردن پستان وجود دارد.
نباید نوزاد را مجبور به شیر خوردن کنید پس اگر او (و/یا شما) خسته شدید، بهتر است شیردهی را متوقف کنید (مثلاً کمی راه بروید یا نوزاد را کس دیگری بدهید) و بعداً وقتی هر دو آرام شدید دوباره شیردهی را شروع کنید.

شیردهی و اتصال با کمک نوزاد

روش دیگری که می‌تواند به شما کمک کند این است که به نوزاد اجازه دهید به‌صورت غریزی پستان شما را پیدا کند نه اینکه خودتان دهانش را روی پستان قرار دهید. با این کار، شما کاملاً به نوزاد فرصت می‌دهید تا پستانتان را پیدا کند و شیر بخورد و این کار هردوی شما را آرام‌تر خواهد کرد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

  • در موقعیت نیمه خوابیده (به پشت) قرار بگیرید
  • بیشترین تماس پوستی مستقیم را با کودک برقرار کنید. مثلاً بلوز و سوتین خود را درآورید و نوزاد را در موقعیت خوابیده روی دست قرار دهید. اگر هوا سرد است، یک پتو روی خود و نوزاد بکشید.
  • نوزاد را بالای قفسه سینه قرار دهید به صورتی که رو به شما باشد و سرش بالای پستان‌ها قرار بگیرد.
  • اجازه دهید نوزاد کنترل را به دست گیرد زیرا او به‌صورت غریزی به سمت یکی از پستان‌ها حرکت خواهد کرد. اگر بدن نوزاد چرخید می‌توانید با صاف کردن او و نگه‌داشتن گردن و پشت شانه‌ها به او کمک کنید.

4: کودک باید احساس امنیت کند

نوزادان وارد دنیایی می‌شوند که برایشان کاملاً تازه و غریبه است. آن‌ها از مکانی آمده‌اند که دما ثابت بوده و همیشه منبع غذایی مستمری داشته‌اند. وقتی به دنیا می‌آیند ناگهان وارد محیطی می‌شوند که می‌توانند ببینند، بو کنند، تغییرات دما را تجربه می‌کنند، احساس گرسنگی و درد می‌کنند و غیره.
به همین دلیل ممکن است نوزاد بخواهد به سینه شما بچسبد زیرا مکانی است که آشنا و گرم و اینکه می‌تواند به این صورت همه‌چیز را درک کند و به آن عادت کند.

برچسب ها: