English | فارسی

چند وقت یک‌بار باید به نوزادم شیر بدهم؟ (نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند) – بخش دوم

در مطلب قبل به نکاتی درباره‌ی زمان شیردهی و تغذیه از شیر مادر به نوزاد اشاراتی کردیم. در این مطلب نیز به مواردی در این زمینه اشاره خواهیم داشت.

چند وقت یک‌بار باید به نوزادم شیر بدهم؟ (نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند) - فارمد

3: عوامل مختلفی بر تعداد دفعاتی که نوزاد شیر مادر را می‌خورد، تأثیر می‌گذارند

عوامل مختلفی بر تعداد دفعاتی که نوزادان مختلف شیر می‌خورند تأثیر می‌گذارند:

ظرفیت ذخیره شما

ظرفیت ذخیره شما (مقدار شیری که پستان‌های شما در فاصله بین شیر دادن‌ها، شیر ذخیره می‌کند) یکی از عواملی است که بر تعداد دفعاتی که نوزاد به شیر نیاز دارد، تأثیر می‌گذارد.
ظرفیت ذخیره  شیر مادر در بین مادران و حتی پستان‌های یک زن متفاوت است. مادرانی که ظرفیت ذخیره زیاد یا کم دارند می‌توانند شیر زیادی برای نوزاد خود تولید کنند. اما ممکن است الگوی تغذیه نوزادان آن‌ها بسیار متفاوت باشد.
نوزادی که ظرفیت ذخیره مادر او زیاد است احتمالاً در فواصل زمانی بیشتری شیر می‌خورد اما نوزادی که ظرفیت ذخیره مادرش کم است احتمالاً برای دریافت مقدار شیری که نیاز دارد، در فواصل زمانی کوتاه‌تری شیر می‌خورد.

آب‌وهوا

آب‌وهوا یکی دیگر از عواملی است که بر تعداد دفعاتی که نوزاد به شیر نیاز دارد، تأثیر می‌گذارد.
در آب‌وهوای گرم، معمولاً نوزادان تشنه‌تر می‌شوند. پس برای فرونشاندن عطش خود، ممکن است به دفعات بیشتر و به مقدار کمتر شیر بخورند. نوزاد در هوای گرم نیاز به آب ندارد؛ شیر مادر حاوی میزان متعادلی آب و مواد مغذی برای آب‌رسانی به بدن نوزاد است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «آیا نوزادم به آب نیاز دارد؟» مراجعه کنید.

سن نوزاد

سن نوزاد هم بر تعداد دفعاتی که او به شیر نیاز دارد، تأثیر می‌گذارد.
هرچه نوزاد تمرین بیشتری برای شیر خوردن داشته باشد، با کیفیت بیشتری شیر پستان را خارج می‌کند (و شکمش بزرگ‌تر می‌شود). هرچه سن نوزاد بالاتر می‌رود، معمولاً به دفعات کمتری شیر می‌خورند و کمی سریع‌تر این کار را انجام می‌دهند.

نیازهای دیگر نوزاد

شیردهی فقط به معنای رساندن مواد مغذی به بدن نوزاد نیست؛ شیردهی در پرورش او هم مؤثر است. نوزاد به دلایلی غیر از گرسنگی هم نیاز به خوردن شیر از پستان دارند. مثلاً ممکن است برای آرام کردن خود و برقراری پیوند و ارتباط با شما نیاز به مکیدن شیر از پستان داشته باشد.

4: با زیاد شیر دادن به نوزاد او لوس نمی‌شود

تأمین نیازهای نوزاد موجب لوس شدن او نمی‌شود؛ شما آنچه را او به آن نیاز دارد در اختیارش قرار می‌دهید. اینکه به نوزاد خود یاد بدهید که هر زمان به شما نیاز داشت، شما حضور خواهید داشت، چیز خوبی است.
ایجاد دل‌بستگی و ارتباط پایدار و امن با نوزاد از همان دوران اولیه زندگی، گام مهمی در ساختن فردی است که در آینده با اعتمادبه‌نفس، همدل و مستقل خواهد شد.

5: نوزادانی که شیر مادر را از طریق پستان می‌خورند، هرگز بیش‌ازحد تغذیه نمی‌شوند

نوزادانی که فقط مستقیماً از پستان مادر شیر می‌خورند هرگز تغذیه بیش‌ازحد نخواهند داشت.
زیرا میزان شیری را که می‌خورند، خودشان کنترل می‌کنند.

6: لازم نیست نگران «شیر ابتدایی» و «شیر انتهایی» باشید

هنگام تغذیه‌ی نوزاد از شیر مادر هرگز پستان‌های مادر کاملاً خالی نمی‌شوند. هرچه پستانتان پرتر باشد، درصد شیر کم‌چربی/کالری (شیر ابتدایی) که نوزاد در آغاز تغذیه دریافت می‌کند، بیشتر است. هرچه پستانتان شیر کمتری داشته باشد، درصد شیر پرچربی/کالری (شیر انتهایی) که نوزاد در آغاز تغذیه دریافت می‌کند، بیشتر است.
هرچه نوزاد به دفعات بیشتری شیر بخورد، پستان‌های شما شیر کمتری خواهند داشت. بنابراین، نوزاد درصد بیشتری از شیری که چربی/کالری بیشتری دارد (و درصد کمتری از شیری که چربی/کالری کمتری دارد) در هر دفعه دریافت می‌کند.

برچسب ها: