English | فارسی

هشت راه برای کاهش احتمال تجربه زایمان بد – بخش اول

ممکن است بخواهید زایمانی طبیعی و راحت را تجربه کنید بااین‌وجود ممکن است با خواندن یا شنیدن مطالب رسانه‌های مختلف در مورد زایمان بد به این باور برسید که چنین چیزی امکان ندارد.

هشت راه برای کاهش احتمال تجربه زایمان بد - فارمد

برنامه‌های تلویزیونی دلهره‌آور و هشداردهنده مثل «هر دقیقه یک تولد» و بحث‌های درهم‌وبرهم شبکه‌های اجتماعی به هیچ حرکت مثبتی در راه زایمان کمکی نمی‌کنند.
ممکن است در میان دوستان یا خانواده شما افرادی باشند که همیشه داستان‌هایی در مورد زایمان‌های بی‌اندازه طولانی یا تجربه‌های زایمان اورژانسی و بسیار سریع درجاهای مختلف از اتاق زایمان بیمارستان گرفته تا سالن سینما برای گفتن داشته باشند.
شما مصمم هستید که جلوی چنین اتفاقاتی را بگیرید. ممکن است اینترنت را به دنبال داستان‌هایی از تجربه‌های مثبت زایمان جستجو کرده باشید و در میان اطرافیان خود زنانی را بشناسید که تجربه زایمان را با لبخندی از سر گذرانده باشند و دوست داشته باشند آن را دوباره تجربه کنند. پس چگونه می‌توانید از حالتی را که شنیده‌اید کاملاً غیرممکن است به واقعیت تبدیل کنید؟

کاهش امکان تجربه زایمان بد

بااینکه هیچ راه‌حلی تضمین‌شده و قطعی نیست.در اینجا هشت چیز که می‌توانید برای کمک به کاهش احتمال تجربه‌ای از زایمان بد انجام دهید شرح داده شده‌اند.

1 : برای زایمان آماده شوید

زایمان یک عمل فیزیکی بسیار سخت است. فرقی ندارد که زایمان شما دو ساعت یا ده ساعت طول بکشد، به‌هرحال بدنتان کاری سخت را انجام می‌دهد.
در طول بارداری شما در حال ساختن انسان دیگری درون بدن خود هستید و این حتماً تجربه‌ای بی‌نظیر است. از بدن خود به‌خوبی مراقبت کنید، موادی را که برای تغذیه جنین و آمادگی برای زایمان احتیاج دارد به آن برسانید. خوب غذا بخورید، تحرک داشته باشید و به‌اندازه کافی استراحت کنید. به ‌سلامت روانی هم اهمیت بدهید. مثبت‌اندیشی و شاد بودن استرس و نگرانی را از بین می‌برد. تمرینات ورزشی آرامش‌بخشی مانند یوگا یا مدیتیشن انجام دهید و ترس از زایمان را دور بریزید.
می‌توانید «8 نکته مهم برای جلوگیری از افسردگی» را نیز بخوانید. احتمالاً از دانستن علت‌های اصلی ایجاد افسردگی شگفت‌زده خواهید شد.

2: در مورد گزینه‌هایتان آگاهی کافی داشته باشید

ممکن است قدرت انتخاب امکانی پیش‌پاافتاده و واضح به نظر برسد اما تعجب می‌کنید اگر بدانید چه تعداد از زنان فکر می‌کنند چون دکتر/ ماما/ دوستان نزدیک/ گروه‌های فیس‌بوک و… چیزی را تأیید می‌کنند پس حتماً درست است.
برای شروع، اینکه چه کسی و چه جایی را برای زایمان خود انتخاب می‌کنید تأثیر بسیار بزرگی بر نتیجه زایمان شما دارد. از متخصصان و مراکز زایمان مختلف مشاوره بخواهید تا نظراتشان را درباره زایمان بدانید. آیا آن‌ها به این امر به‌عنوان یک اتفاق طبیعی نگاه می‌کنند یا از نظرشان چیزی است که به‌راحتی می‌تواند مشکل‌ساز شود؟
اگر به دنبال این هستید که زایمانی کاملاً مدیریت‌شده داشته باشید و تمام مشکلات احتمالی را کاملاً تحت نظر بگیرید، حتماً می‌توانید آن را برنامه‌ریزی کنید. در مراکز مراقبت‌های زنان و زایمان میزان دخالت بالا و زایمان همراه با جراحی ارائه می‌شود.
زنانی که با ریسک بارداری مواجه نیستند با انتخاب یک سیستم مراقبتی مامایی می‌توانند به‌احتمال‌زیاد زایمان طبیعی و خوب را تجربه کنند. داشتن یک ماما از همان مراحل ابتدایی احتمال اینکه مجبور شوید بعداً زیر بار دخالت‌های بیش‌ازحد یا سزارین بروید را کاهش می‌دهد و درواقع می‌توانید بهتر با زایمان کنار بیایید. استمرار مراقبت‌ها تأثیرات خوب زیادی بر مادر و نوزاد می‌گذارد.
زایمان در خانه احتمالاً موردنظر شما نیست ولی مشخص شده که انتخاب مناسب و کم‌خطری برای زنانی که با ریسک بارداری مواجه نیستند به‌حساب می‌آید. ممکن است در اطراف شما مراکز زایمانی وجود داشته باشند که بد نیست سری به آن‌ها بزنید هرچند بسیاری از آن‌ها معیارهای سخت‌گیرانه‌ای برای قبول مراجعین دارند که بهتر است زودتر آن‌ها را بدانید تا بعداً در میانه دوران بارداری باعث ناامیدی‌تان نشود.

برچسب ها: