English | فارسی

15 علامت سرطان که زنان نباید نادیده بگیرند – بخش اول

بدن زنان همیشه در حال تغییر است. اما گاهی تغییراتی که نرمال به نظر می‌رسند، می‌توانند نشانه‌های سرطان باشند.

15 علامت سرطان که زنان نباید نادیده بگیرند - فارمد

دکتر رابین اندرسن، مرکز تحقیقات سرطان‌هاچینسون در سیاتل، می‌گوید: «باید به بدن خود توجه کنید تا تغییرات آن را متوجه شوید. علائم جدید حاکی از آن است که چیزی در بدن شما تغییر کرده و باید بدانید که به چه معناست.»
باید به دنبال چه علائمی باشید؟

1. تغییرات پستان‌ها

اکثر توده‌های پستان، سرطان نیستند اما پزشک همیشه باید آن‌ها را بررسی کند. تغییرات زیر را هم به او اطلاع دهید:

  • چروک یا فرورفتگی پوست
  • فرورفتگی نوک پستان‌ها
  • ترشح از نوک پستان‌ها
  • قرمزی یا پوسته‌پوسته شدن پوست پستان یا نوک پستان‌ها

پزشک برای فهمیدن علت بروز این علائم، شما را معاینه می‌کند و پرسش‌هایی درباره تاریخچه خانوادگی‌تان می‌پرسد. همچنین شاید ماموگرافی یا بایاپسی (نمونه‌برداری از تکه کوچکی از بافت) انجام دهد.

2. نفخ

دکتر مارلین می‌یرز، سرطان شناس مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، می‌گوید: «زنان به‌صورت طبیعی نفخ دارند. می‌توانید یک یا دو هفته صبر کنید تا این نفخ برطرف شود.»
اگر علائم با گذشت زمان بهبود نیافت یا اگر با کاهش وزن یا خونریزی همراه بود، به پزشک مراجعه کنید. نفخ مداوم، گاهی به معنای سرطان تخمدان است. اندرسن می‌گوید: «برای پیدا کردن علت این مشکل، معاینه لگنی، آزمایش خون و گاهی سونوگرافی تجویز می‌شود.»

3. خونریزی در بین دو پریود

اگر هنوز پریود می‌شوید، در صورت لکه‌بینی در بین دو پریود به پزشک خود اطلاع دهید. خونریزی خارج از چرخه نرمال ماهانه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد اما پزشک قصد دارد احتمال سرطان آندومتری (سرطان دیواره رحم) را حذف کند.
خونریزی پس از یائسگی هرگز نرمال نیست و باید فوراً معاینه شود.

4. تغییرات پوستی

تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال یا لکه‌های دیگر، نشانه رایج سرطان پوست است. برای معاینه دقیق و شاید بایاپسی به پزشک مراجعه کنید. می‌یر می‌گوید: «در این مورد هرگز نباید تعلل کنید.»

5. خون در ادرار یا مدفوع

می‌یر می‌گوید: «اگر خونریزی در قسمتی از بدنتان صورت می‌گیرد که معمولاً در آنجا خونریزی ندارید، خصوصاً اگر بیش از یک یا دو روز طول می‌کشد، با پزشک خود تماس بگیرید.»
مدفوع خونی معمولاً به دلیل هموروئید است اما می‌تواند علامت سرطان روده بزرگ باشد. دکتر هربرت لپور، اورولوژیست مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، می‌گوید: «ادرار خونی معمولاً اولین نشانه سرطان مثانه یا کلیه‌هاست.»

6. تغییرات در غدد لنفاوی

غدد لنفاوی، غدد کوچک و لوبیا شکل در بدن هستند. اکثر تغییرات در آن‌ها ناشی از عفونت‌های رایج است. اما برخی سرطان‌ها مانند لوکمی و لنفوم هم می‌توانند موجب تورم غدد لنفاوی شوند.
می‌یر می‌گوید: «اگر توده یا تورمی در بدن خود مشاهده کردید که پس از یک ماه یا بیشتر از بین نرفت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.»

برچسب ها: ,