English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش هشتم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

زایمان زودرس و یا وزن کم هنگام تولد

زایمان زودرس زمانی است که نوزاد قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می‌آید. تولد زودرس معمولاً بدان معناست که نوزاد هنگام تولد وزن کمی دارد (کمتر از 2.5 کیلوگرم). وزن کم هنگام تولد می‌تواند به دلیل سوءتغذیه مادر باشد. تولد زودرس یا کم‌وزن بودن می‌تواند رشد کودک را با اختلال روبه‌رو کند، خصوصاً اگر نوزاد برای مراقبت‌های بیشتر باید در بیمارستان بماند. اما به یاد داشته باشید که شیر مادر به رشد نوزاد زودرس و جلوگیری از بیماری‌ها کمک می‌کند.
اکثر نوزادانی که وزن کمی هنگام تولد دارند ولی پس از هفته 37 بارداری به دنیا می‌آیند، فوراً تغذیه از پستان را شروع می‌کنند. آن‌ها نیاز دارند که در تماس بیشتری با پوست مادر و پدر باشند تا گرم بمانند. احتمالاً این نوزادان کم‌وزن به نوبت‌های تغذیه بیشتری نیاز دارند و هنگام شیر خوردن خواب‌آلوده‌تر از بقیه نوزادان هستند.
بسیاری از نوزادان زودرس معمولاً در ابتدا نمی‌توانند از پستان شیر بخورند اما شیر دوشیده شده برایشان مفید خواهد بود. می‌توانید به‌محض اینکه توانستید در بیمارستان، کلستروم (آغوز) را با دست یا پمپ بدوشید. شما باید شیر خود را در زمان‌های شیردهی (حدود 8 بار در 24 ساعت) بدوشید.
وقتی نوزاد آمادگی شیر خوردن مستقیم را پیدا کرد، تماس پوستی بسیار آرامش‌بخش است و شروع خوبی برای اولین شیردهی است. از مشاور شیردهی برای ایجاد قفل و قرار گرفتن در موقعیت مناسب، کمک بگیرید. بسیاری از مادرانی که نوزادان زودرس دارند از روش گهواره‌ای متقابل استفاده می‌کنند. کمی طول می‌کشد تا شما و نوزاد به روتین خود دست پیدا کنید.
آیا می‌دانستید؟ اگر قبل از نوزادتان از بیمارستان مرخص شوید، می‌توانید شیر خود را بدوشید و در اختیار کارکنان بیمارستان قرار دهید تا با لوله به نوزاد بدهند.

شیردهی و موقعیت‌های خاص

دوقلوها یا چندقلوها

آیا می‌دانستید؟ بسیاری از دوقلوها و چندقلوها کم‌وزن یا زودرس هستند. برای اطلاع از نکات مراقبتی این نوزادان به بخش قبل مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از روش‌های موفقیت‌آمیز شیردهی با مشاور شیردهی مشورت کنید.

مزایای شیر مادر برای چندقلوها و مادران آن‌ها همانند نوزادان و مادران عادی است شاید حتی بیشتر زیرا بسیاری از چندقلوها زود به دنیا می‌آیند. بسیاری از این مادران معتقدند که شیردهی با پستان بسیار راحت‌تر از استفاده از روش‌های دیگر است. بسیاری از مادران بر مشکلات شیردهی به دوقلوها فائق آمده‌اند، حتی پس‌ازاینکه دوباره مشغول به کار شده‌اند.

خود را آماده کنید

کسب اطلاعات زیاد درباره شیردهی در دوران بارداری به شما کمک خواهد کرد. شما می‌توانید:

 • در کلاس‌های شیردهی شرکت کنید.
 • منابع اینترنتی و چاپی درباره والدین چندقلوها پیدا کنید.
 • به پزشک و اعضای خانواده خود بگویید که می‌خواهید نوزادتان را خودتان شیر دهید.
 • به یاد داشته باشید که حتی اگر نیاز باشد نوزادانتان در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری شوند، می‌توانید با کمی تغییر به آن‌ها شیر دهید.
 • قبل از تولد نوزادانتان، یک مشاور شیردهی که دارای تجربه در زمینه چندقلوهاست، پیدا کنید تا در زمان لازم بتوانید به او مراجعه کنید.

آیا می‌دانستید؟

بسیاری از مقدمات شیردهی بین چندقلوها و یک نوزاد یکسان است. درباره موضوعات زیر، اطلاعات بیشتری کسب کنید:

 • چگونه بفهمم که نوزادانم شیر کافی دریافت می‌کنند
 • چگونه مشکلات رایج شیردهی را برطرف کنم
 • روش‌های بالا نگه‌داشتن ذخیره شیر را یاد بگیرید

تولید شیر کافی

اکثر مادران می‌توانند شیر زیادی برای دوقلوها تولید کنند. بسیاری از مادران شیر کافی و کامل برای تغذیه سه‌قلوها یا چهارقلوها تولید می‌کنند. نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • شیردهی بلافاصله پس از تولد و به‌دفعات برای چندقلوها همانند یک نوزاد مفید است. هرچه شیر مادر بیشتر مصرف شود، بدن مادر شیر بیشتری تولید می‌کند.
 • اگر نوزادان زودرس هستند، پمپاژ دوتایی معمولاً به مادر در تولید شیر بیشتر کمک می‌کند.
 • اندازه‌گیری وزن کودک توسط پزشک نشان خواهد داد که نوزادان شیر کافی دریافت می‌کنند یا نه.
 • بهتر است هر نوزاد از هر دو پستان تغذیه کند. در هر نوبت شیردهی می‌توانید هر پستان را به یک نوزاد اختصاص دهید و در نوبت بعدی، آن را تغییر دهید. یا می‌توانید هرروز هر پستان را به یک نوزاد اختصاص دهید و روز بعد آن را تغییر دهید. اگر یکی از نوزادان به‌خوبی شیر نمی‌خورد، تعویض پستان‌ها به تولید شیر بیشتر کمک خواهد کرد. همچنین زاویه دید نوزادان هم تغییر می‌کند و برای تطبیق‌پذیری چشم‌های آن‌ها مفید است.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: