English | فارسی

40 مزیت بارداری کامل 40 هفته‌ای یا بیشتر – بخش دوم

در مطلب قبل چند مورد از مزایای بارداری کامل 40 هفته‌ای یا بیشتر را با هم مرور کردیم. در این مطلب به مزایای بارداری کامل 40 هفته‌ای برای نوزاد می‌پردازیم.

40 مزیت بارداری کامل 40 هفته‌ای یا بیشتر - فارمد

نوزادانی که دوره بارداری کامل 40 هفته‌ای را طی می‌کنند، کمتر در معرض مشکلات زیر خواهند بود

7. زردی (یرقان) – وجود بیلی‌روبین بیش‌ازحد در خون موجب می‌شود پوست و چشمان نوزاد زرد به نظر برسند. کبد، بیلی‌روبین خون را تصفیه می‌کند. نوزاد نارس، به‌احتمال بیشتری زردی خواهد داشت زیرا احتمالاً کبد او کاملاً تکامل نیافته است.
8. مشکلات تنفسی – ریه‌های جنین در رحم با مایعات پر شده‌اند تا بهتر رشد و تکامل پیدا کنند. در انتهای بارداری و در طول زایمان، این مایعات جذب یا خرج می‌شوند تا ریه‌ها برای تنفس اکسیژن آماده شوند. نوزادان نارس، احتمالاً دچار مشکلات تنفسی هستند زیرا ریه‌های آن‌ها هنگام زایمان احتمالاً تکامل نیافته‌اند.
9. تشنج – نوزادان نارس، در چند روز اول زندگی، درخطر تشنج هستند. همچنین احتمال بیشتری دارد که در سال‌های بعد دچار صرع و عارضه‌های دیگر تشنج شوند. زایمان قبل از موعد با صرع ارتباط دارد.
10. خونریزی‌های مغزی – خونریزی‌های داخل بطنی در نوزادان نارس شایع است. برخی از آن‌ها بدون نیاز به درمان از بین می‌روند اما برخی مشکلات جدی‌تری را موجب می‌شوند.
11. مشکلات شنیداری – نوزادان نارس بیشتر درخطر مشکلات شنیداری هستند. شاید به این دلیل باشد که قبل از تکامل کامل شنوایی به دنیا آمده‌اند و نسبت به نوزادان دیگر حساسیت بیشتری به صداها دارند.
12. قند خون پایین – در چند ماه آخر بارداری، نوزاد به‌منظور تنظیم قند خون، گلیکوژن ذخیره می‌کند. نوزادان نارس درخطر قند خون پایین هستند زیرا احتمالاً زمان کافی برای ذخیره گلیکوژن کافی را نداشته‌اند.
13. فلج مغزی – باوجوداینکه عوامل ریسک منجر به فلج مغزی نمی‌شوند اما احتمالاً برخی عوامل ریسک احتمال تولد نوزاد با فلج مغزی را افزایش می‌دهند. به استناد یافته‌های اتحادیه فلج مغزی، یکی از بزرگ‌ترین عوامل ریسک، زایمان زودرس (کمتر از 37 هفته) است.
14. نوزادانی که در هفته 40ام به دنیا می‌آیند نسبت به نوزادانی که در هفته 38ام به دنیا می‌آیند، نمره بیشتری در تست استاندارد می‌گیرند.
15. نوزادانی که قبل از هفته 38ام به دنیا می‌آیند ریسک مشکلات رفتاری بیشتری دارند.
16. نوزادانی که زود به دنیا می‌آیند معمولاً به‌اندازه کافی بیدار نمی‌مانند تا به‌طور کامل شیر بخورند.
17. بیش از یک‌چهارم نوزادانی که بدون دلیل پزشکی بین هفته 37ام و 39ام به دنیا آورده می‌شوند در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری می‌شوند درحالی‌که از هر 20 نوزادی که پس از هفته 39ام به دنیا می‌آید، تنها یک نفر در این بخش بستری می‌شود. میزان مرگ‌ومیر نوزادانی که بین هفته 34ام و 36ام به دنیا می‌آیند، چهار برابر بیشتر از نوزادانی است که پس از دوره کامل بارداری به دنیا می‌آیند.
18. نوزادانی که قبل از هفته 38ام به دنیا می‌آیند، احتمال بیشتری دارد که دوباره در بیمارستان بستری شوند.

برچسب ها: