English | فارسی

5 تغییر بدن پس از بارداری که انتظار آن را ندارید – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از تغییرات بدن پس از دوران بارداری را با هم مطالعه کردیم، در این مطلب دیگر تغییرات بدن در این دوره را با هم مرور می کنیم.

6 تغییر بدن پس از بارداری که انتظار آن را ندارید - فارمد

3. شگفتی کفش

فکر می‌کنید تغییرات بارداری بیشتر در نیم‌تنه اتفاق می‌افتند؟ پس پاهای خود را فراموش کرده‌اید.
ریچیوتی می‌گوید: «بله، پاهای شما در دوران بارداری ورم می‌کنند. اما پس از به دنیا آمدن کودک، شاید سایز کفشتان برای همیشه تغییر کند.»
کالج زنان و زایمان آمریکا (ACOG) اعلام کرده است که زنان دارای وزن متوسط در دوران بارداری بین 11 تا 15 کیلوگرم افزایش وزن خواهند داشت. وزن اضافی به پاهای شما فشار می‌آورد.
ریچیوتی می‌گوید: «وزن اضافی ممکن است قوس پاها را صاف کند. وقتی قوس پا صاف می‌شود، 1 سانتی‌متر به سایز پایتان اضافه می‌شود.»
هورمون‌ها هم در این اتفاق نقش دارند خصوصاً هورمون ریلکسین.
ریبودو می‌گوید: «این هورمون دقیقاً همان کاری را می‌کند که از نام آن استنباط می‌شود. این هورمون رباط‌های عضله در بدن را سست می‌کند تا بدن برای زایمان آماده شود اما این اتفاق به ناحیه لگنی محدود نمی‌شود. این اتفاق همه بدن را ازجمله پاها تحت تأثیر قرار می‌دهد.»
با سست شدن رباط‌های پا و افزایش وزن بدن که به قوس پاها فشار می‌آورد، پاها تخت و بلند می‌شوند.
نکته مثبت این اتفاق؟ بهانه خوبی برای خرید کفش خواهید داشت!

4. سایز سوتین

زنان زیادی انتظار دارند که پستان‌هایشان قبل و بعد از زایمان بزرگ شوند، خصوصاً اگر به شیردهی ادامه دهند. اما به یاد داشته باشید که بعد از هر بلندی، سراشیبی است!
ریچیوتی می‌گوید: «پس از زایمان و توقف شیردهی… پستان‌هایتان نه‌تنها آویزان می‌شوند که اکثر زنان انتظارآن را دارند بلکه کوچک‌تر هم می‌شوند.»
معمولاً سایز سوتین زنان پس از بارداری و شیردهی کوچک‌تر می‌شود و همه‌چیز به اینجا ختم می‌شود.
ریچیوتی می‌گوید: «هرچه تعداد فرزندانتان بیشتر باشد، احتمال افتادن پستان‌ها بیشتر است.»
اما شیردهی را مقصر ندانید. تحقیقی در سال 2008 بر روی 93 زن انجام گرفت که ثابت کرد سابقه شیردهی، ارتباطی با افتادن پستان‌ها ندارد و عوامل ریسک افتادگی پستان‌ها، شاخص بالای توده بدنی، اعداد بیشتر بارداری، بزرگ‌تر بودن سایز سوتین‌ها قبل از بارداری، سابقه استعمال دخانیات و سن بالا است.

5. ریزش مو

اکثر زنان در دوران بارداری، موهای پرتر و درخشان‌تری دارند. پس از زایمان، موهایتان به حالت عادی بازمی‌گردد و احتمالاً این‌گونه به نظر می‌رسد که بیشتر از حالت عادی ریزش مو دارید. اما نگران نباشید، همه‌چیز متعادل خواهد شد.
ریبودو می‌گوید: «در دوران بارداری، سطح استروژن بالاتر است که از ریزش موی طبیعی جلوگیری می‌کند.»
بنابراین، پس از زایمان وقتی سطح استروژن افت می‌کند و حالت نرمال می‌رسد، موها با ریزش به تعادل می‌رسند.
طبق اعلام ACOG، ریزش شدید موها، یک تا پنج ماه پیش از بارداری اتفاق می‌افتد. اکثر زنان این ریزش مو را دارند اما خوشبختانه موقتی است. ریزش مو، 3 تا 4 ماه پس از زایمان به اوج خود می‌رسد اما معمولاً بین 6 تا 12 ماه به حالت عادی بازمی‌گردد.

برچسب ها: