English | فارسی

5 تغییر بدن پس از بارداری که انتظار آن را ندارید – بخش اول

وقتی متوجه شدید که باردار هستید، زندگی‌تان برای همیشه تغییر کرد! باید منتظر اتفاقات بعدی باشید: بازگرداندن نوزاد به خانه، دیدن اولین لبخند او، شنیدن اولین زمزمه‌های او.

6 تغییر بدن پس از بارداری که انتظار آن را ندارید - فارمد

5 تغییر بدن پس از بارداری که هرگز فکرش را نمی‌کردید

می‌دانید که بدنتان آماده تغییرات است افزایش وزن در دوران بارداری، افزایش سایز پستان‌ها و اگر زیاد روی پاهای خود بایستید، تورم زانوها.
اما تغییراتی وجود دارند که شما را شگفت‌زده می‌کنند:

1. کاهش میل جنسی

اگر حوصله ندارید، تنها نیستید بسیاری از مادران با کاهش میل جنسی مواجه می‌شوند.
دکتر هوپ ریچیوتی، استادیار رشته زنان و زایمان در مدرسه پزشکی هاروارد و متخصص زنان و زایمان در بیمارستان بث ایزرائیل دیکانس می‌گوید: «شاید یک سال طول بکشد تا دوباره حوصله آمیزش جنسی داشته باشید. تمرکزتان روی فرزند و خانواده‌تان است و وقت کمی برای خودتان دارید و این شامل آمیزش جنسی هم می‌شود.»
همه این‌ها را با پایین آمدن سطح استروژن به حالت نرمال خود پس از زایمان اضافه کنید و آمیزش جنسی به پایین‌ترین مورد فهرست اولویت‌های شما سقوط خواهد کرد. خبر خوب اینکه دوباره میل جنسی خود را بازخواهید یافت.
دکتر سیلوانا ریبودو، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی کلمبیا در نیویورک، می‌گوید: «سطح استروژن در دوران بارداری افزایش می‌یابد و پس از زایمان ناگهان افت می‌کند. تغییر در سطح استروژن بدان معناست که احتمالاً میل جنسی زن بسیار پایین است. البته دوباره افزایش می‌یابد اما زمان می‌برد.»

2. برآمدگی شکم

زایمان انجام می‌شود و شکمتان از بین می‌رود، درست است؟ خب، نه به این سرعت.
ریبودو می‌گوید: «پس از زایمان، بسیاری از زنان انتظار دارند که تقریباً بلافاصله شکمشان به‌اندازه طبیعی خود بازگردد. اما 6 تا 8 هفته طول می‌کشد تا رحم به‌اندازه قبل بارداری بازگردد.»
ازمان می‌گوید: «یک روز پس از به دنیا آوردن دخترم، هنگامی‌که در دستشویی بودن به خودم در آینه نگاه کردم. فکر می‌کردم بدنم کمی متفاوت باشد اما انگار هنوز نه‌ماهه باردار بودم.»
در دوران بارداری و پس از زایمان، ورزش و رژیم سالم، کلید داشتن بدنی متناسب است (البته تحت نظر متخصص زنان و زایمان).
ریچیوتی می‌گوید: «زمان می‌برد. ورزش‌های مخصوص شکم به از بین بردن برآمدگی شکم کمک می‌کنند.»

برچسب ها: