English | فارسی

6 علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن – بخش دوم

در مطلب قبل به نکاتی در رابطه با اهمیت شیر مادر و سیستم ایمنی اشاره کردین. در بخش دوم از این مطلب نیز به ادامه‌ی این موارد می‌پردازیم.

6 علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن - فارمد

علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن

4: شیر مادر استریل نیست – دلیل دارد

تحقیقاتی بسیاری نشان داده‌اند که میکروبیوم­‌های دستگاه گوارش (میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها و سلول‌های ایمنی مرتبط با آن‌ها در دستگاه گوارش) نقش مهمی در سلامتی ما دارند. باوجوداینکه دقیقاً نمی‌دانیم چرا اما می‌دانیم که رویدادهای اول زندگی (مثلاً نحوه به دنیا آمدن و تغذیه نوزاد) نقش مهمی در تولید میکروبیوم­‌ها دارند.
در این مراحل ابتدایی، میکروبیوم دستگاه گوارش به‌شدت خمیری است (یعنی می‌تواند به‌راحتی تغییر کند) و تحت تأثیر رویدادهای ابتدای زندگی است. با تکامل نوزاد، میکروبیوم‌­های دستگاه گوارش خاصیت خمیری خود را از دست می‌دهند و در برابر تغییر مقاوم‌تر می‌شوند. این اتفاق می‌تواند میکروبیوم­‌های ایده‌آل و غیر ایده‌آل را در دوران بزرگ‌سالی تثبیت کند.
نوزادانی که از این شیر تغذیه می‌کنند باکتری‌های پوست و شیر مادر را می‌خورند. این باکتری‌ها، انواع مفیدی هستند که در دستگاه گوارش یا پوست آن‌ها خانه می‌کنند و با تولید میکروبیوم­‌های سالم دستگاه گوارش، به سالم ماندن آن‌ها کمک می‌کنند. شیر مادر حاوی پریبیوتیک (غذای باکتری‌ها) هم هست. درواقع، سومین جزء شیر مادر به لحاظ فراوانی، الیگوساکاریدها (پریبیوتیک­‌ها) هستند و این شیر بیش از 200 نوع از آن‌ها را در خود دارد.
باکتری‌هایی که از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود احتمالاً سیستم ایمنی بدن نوزاد را تحریک می‌کنند تا رشد کند.

5: عامل‌های رشد شیر مادر احتمالاً به تکامل دستگاه گوارش نوزاد کمک می‌کند

شیر حاوی عامل‌های رشد بسیاری است. برخی از این عامل‌های رشد (مثلاً این  HCF و EGF) شاید به تکامل دستگاه گوارش و دیواره آن کمک کنند. احتمالاً همین می‌تواند بخش مهم وظیفه شیر مادر در کمک به یکپارچگی دستگاه گوارش و پیشگیری از رد شدن پاتوژن‌ها باشد.

6: شیر مادر احتمالاً مقاومت دهان را افزایش می‌دهد

مقاومت دهان وقتی است که سیستم ایمنی هنگامی‌که در معرض چیزی که مضر است قرار می‌گیرد (مثلاً مواد غذایی)، واکنش نشان نمی‌دهد.
شیر مادر حاوی انواع آلرژن­‌های بالقوه است که از محیط زندگی مادر تأمین می‌شوند (مثلاً پروتئین‌های غذایی مختلف). وجود آن‌ها به همراه سایر خواص مدولاسیون ایمنی شیر می‌تواند بدان معنا باشد که این شیر نقش مهمی در تکامل مقاومت دهان دارد.
درنتیجه، شاید شیر مادر عامل مهمی برای کمک به پیشگیری از آلرژی و بیماری‌های خودایمنی باشد.
علم در ابتدای راه کشف برخی از پیچیدگی‌ها درباره‌ی اهمیت شیر مادر است. بدیهی است که تغذیه از این شیر هم در بلندمدت و هم در کوتاه‌مدت، نقش مهمی در تکامل سیستم ایمنی دارد.
در نکته آخر برخی نقل‌قول‌ها را عنوان می‌کنیم:
«اگر یک شرکت چندملیتی  محصولی تولید کرده بود که مواد مغذی آن متعادل بوده و خوشمزه هم باشد، داروی عجیبی که هم از بیماری‌ها پیشگیری کند و هم آن‌ها را درمان کند، هزینه تولید آن تقریباً صفر باشد و طبق نیاز مصرف‌کنندگان به تعداد دلخواه به آنان تحویل داده شود، اعلام این کشف ارزش سهام آن را در بازار بورس به حداکثر می‌رساند. دانشمندانی که این محصول را تولید کرده بودند جایزه‌های فراوانی می‌بردند و ثروت و نفوذ همه افرادی که دستی در این کار داشتند، به طرز چشمگیری افزایش می‌یافت. زنان چنین ماده معجزه‌آسایی را که همان شیر مادر باشد، از ابتدای تاریخ بشریت تولید کرده‌اند.» – گابریل پالمر

«شیر انسان غذا نیست… سیستم محافظتی به‌شدت تخصصی نوزاد است.» – دکتر استفن بوشر

برچسب ها: