English | فارسی

6 علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن – بخش اول

تغذیه از شیر مادر قدمتی به‌اندازه عمر بشر دارد. این کار برای نوع بشر طبیعی است. بسیاری از ما می‌دانیم که شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن نوزاد اهمیت دارد.

6 علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن - فارمد

علت اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن

 برخی از ما می‌دانیم که عدم تغذیه از شیر مادر ریسک عفونت را افزایش می‌دهد.
اما بسیاری از مردم فکر می‌کنند که شیر مادر مادامی‌که نوزاد از آن تغذیه کند تنها به سیستم ایمنی بدن نوزاد کمک می‌کند. در کمال تعجب، این تصور کاملاً درست نیست. درواقع، عدم تغذیه از شیر مادر، در بلندمدت سلامت نوزاد را درخطر بیشتری می‌اندازد. بخشی از این مسئله احتمالاً به دلیل عدم تغذیه از شیر مادر در دوران نوزادی است.
درواقع، علل احتمالی زیادی برای اهمیت شیر مادر برای سیستم ایمنی در بلندمدت وجود دارد. در ادامه به 6 علت اشاره می‌کنیم:

1: غدد تیموس بزرگ‌تر

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، نسبت به نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند، غدد تیموس بزرگ‌تری دارند. یا نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند معمولاً غدد تیموس کوچک‌تری دارند.
غده تیموس ارگان اصلی سیستم ایمنی است. این غده در تولید گلبول‌های سفید خون که بخش مهم سیستم ایمنی هستند، اهمیت دارد. همچنین سلول‌های دیگر را (لنفوسیت T تنظیم‌کننده) تولید می‌کند که برای کمک به پیشگیری از بیماری‌های خودایمنی اهمیت دارند.
غده تیموس بزرگ‌تر احتمالاً در بلندمدت عامل مهمی برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی است.

2: شیر مادر احتمالاً موجب تحریک ایمنی ناحیه‌ای می‌شود

در شیر مادر عامل‌های ضدعفونی و ضدالتهاب بسیاری وجود دارد. برخی از آن‌ها (IgA ترشحی و لاکتوفرین) را می‌توان به مقدار بیشتر در ادرار نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند نسبت به نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند، پیدا کرد. شاید به همین دلیل باشد که نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند ریسک بیشتری در ابتلا به عفونت‌های مجاری ادرار دارند.
این مدرکی است مبنی بر اینکه شیر مادر، ایمنی ناحیه‌ای در مجاری ادرار را تحریک می‌کند زیرا اندازه پروتئین‌هایی چون IgA ترشحی و لاکتوفرین بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که کلیه‌ها قادر به تصفیه آن باشند. بنابراین احتمالاً به دلیل تولید بیشتر عامل‌های ایمنی در مجاری ادرار نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، این اتفاق می‌افتد.

3: تولید آنتی‌بادی‌های بیشتر در واکنش به برخی واکسن‌ها

شیر مادر از عفونت جلوگیری می‌کند و ریسک بسیاری از انواع عفونت‌ها را کاهش می‌دهد اما جایگزینی برای واکسیناسیون نیست.
اگر نوزادی که از شیر مادر تغذیه کرده واکسینه شده باشد، در مقایسه با نوزادی که از فرمولا تغذیه کرده، آنتی‌بادی‌های بیشتری در واکنش به برخی واکسن‌ها تولید می‌کند (مثلاً کزاز، دیفتری، هموفیلوس آنفولانزای نوع B).
درنتیجه، شیر مادر احتمالاً تأثیر واکسن‌ها را در مصونیت از برخی بیماری‌هایی که با واکسن قابل‌پیشگیری هستند، افزایش می‌دهد.

برچسب ها: