English | فارسی

9 غریزه معجزه‌آسای تولد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد – بخش اول

احتمالاً از اهمیت تماس مستقیم پوستی بین مادر و نوزاد آگاهی دارید. «یک ساعت اول بدون وقفه» بخشی از برنامه تولد بسیاری از مادران است اما در طول این زمان معجزه‌آسا باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

9 غریزه معجزه‌آسای تولد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد - فارمد

وقتی درد زایمان و تولد نوزاد بدون دارو یا تسریع انجام می‌شود، ما شاهد بروز اولین غریزه‌هایی هستیم که بین مادر و نوزاد تازه متولدشده اتفاق می‌افتد.
مشاهده این فرایند طبیعی توسط متخصصان زایمان و شیردهی نشان می‌دهد که نوزادانی که دوره کامل بارداری را طی کرده‌اند و تحت تأثیر دارو نبوده‌اند، برنامه‌ای را دنبال می‌کنند که در عمق مغز ابتدایی آن‌هاست، جستجوی پستان و قفل شدن به آن بدون هیچ مداخله‌ای. نوزاد انسان هم مانند همه نوزادان پستانداران دیگر به‌طور غریزی کل بدن خود را به سمت نوک پستان می‌کشند و تنها همین هدف در ذهنشان است.
نوزادان در فرایندی که از زمان تولد حداقل یک ساعت طول می‌کشد، نه رفتار غریزی را به ترتیب تجربه می‌کنند. هر مرحله جایگاه و هدف خود را در این مسیر دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مرحله 1: گریه تولد – بلافاصله پس از تولد

صدایی که همه بی‌صبرانه منتظر شنیدنش هستند. گریه تولد متمایز است زیرا نوزاد اولین تنفس خود را در دنیای جدید انجام می‌دهد. او ممکن است درحالی‌که بدنش از کانال تولد بیرون می‌آید گریه کند یا وقتی روی شکم مادرش قرار می‌گیرد.
خوشبختانه، آویزان نگه‌داشتن نوزاد زدن پشت او برای انجام اولین تنفس به تاریخ پیوسته است.

مرحله 2: آرامش – اولین دقایق

پس از گریه اول، نوزاد به‌سرعت ساکت و بی‌حرکت می‌شود زیرا به مرحله آرامش رسیده است. هنگامی‌که روی بدن مادر استراحت می‌کند شاید در حوله یا پتوی گرم و خشکی پیچیده شده باشد. سرش نباید پوشانده شود. وقتی در حال استراحت است، دمای بدن، ضربان قلب و تنفسش ناخودآگاه به‌صورت خودکار به بدن مادرش تنظیم می‌شود.

مرحله 3: بیداری – به‌طور متوسط 3 دقیقه پس از تولد

نوزاد که پس‌ازآنفجار اولیه انرژی استراحت کرده، حال به هضم محیط جدید اطرافش می‌پردازد. تنها چند دقیقه پس از تولد و تنفس، احتمالاً سر و شانه‌های خود را حرکت می‌دهد، چشمانش را باز می‌کند و دهانش حرکت‌هایی می‌کند.

مرحله 4: فعالیت  به‌طور متوسط 8 دقیقه پس از تولد

زمانی که نوزاد شروع می‌کند به رفلکس‌های مکش واکنش نشان دهد یکی از رفلکس‌های اصلی که از ابتدای تولد وجود دارد، دهانش فعال می‌شود و همان‌طور که به دنبال پستان می‌گردد، حرکات مکشی انجام می‌دهد و خمیازه می‌کشد.

مرحله 5: استراحت – در زمان‌های مختلف

در هر مرحله‌ای از این مسیر، شاید او زمانی را استراحت کند زیرا در حال درک دنیای جدیدش و پردازش همه تجربیاتی است که برای اولین داشته است.

مرحله 6: خزیدن – به‌طور متوسط 35 دقیقه پس از تولد

باورنکردنی است که او بدنش را حرکت بدهد و به سمت پستان‌های حرکت کند. رفلکس‌هایی که یک هفته دوام دارند، همان‌گونه که پایش را به شکم مادر فشار می‌دهد تا حرکت کند، این کار رحم مادر را هم تحریک می‌کند که منقبض شود، به او کمک می‌کنند «راه برود». ممکن است 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا نوزاد این مسیر مهم را بپیماید و ردی از مایع آمنیوتیک از خود بجا می‌گذارد، بوی آشنایی که از آن باقی می‌ماند بعداً به او کمک می‌کند تا این مسیر را سریع‌تر پیدا کند.

مرحله 7: آشنا شدن – حدود 45 دقیقه پس از تولد

او با رسیدن به پستان‌ها، هرکدام از آن‌ها و گاهی هر دو، موجب می‌شود که او با لیس زدن، تماس دست و حتی ماساژ دادن بافت پستان با مچش، آن‌ها را بشناسد. مادرش به این تماس با ترشح هورمون اکسی‌توکسین، هورمون عشق، واکنش نشان می‌دهد.
اکسی‌توکسین علاوه بر ایجاد پیوند بین مادر و نوزاد، موجب انقباض رحم، خروج جفت و کاهش خونریزی می‌شود. همزمان، رفلکس ترشح شیر را برای ترشح کلستروم (آغوز)، فعال می‌کند.
نوزاد بوی کلستروم را می‌شناسد، بوی آن مانند بوی مایع آمنیوتیک است. چشمانش به نوک پستان خیره می‌شود و دستش را از دهان به نوک پستان و برعکس می‌برد، باوجوداینکه هنوز هماهنگی بین دست و چشم ایجاد نشده. ممکن است قبل از ورود به مرحله بعدی 20 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا پستان را بشناسد.

برچسب ها: