English | فارسی

9 غریزه معجزه‌آسای تولد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد – بخش دوم

در مطلب گذشته به بخشی از برنامه بعد از تولد و اینکه در طول این زمان باید انتظار چه چیزی را داشته باشید اشاره کردیم. در این مطلب نیز به نکات باقیمانده در این زمینه می‌پردازیم.

9 غریزه معجزه‌آسای تولد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد - فارمد

مرحله 8: مکیدن – حدود یک ساعت پس از تولد

او با استفاده از کل بالاتنه خود بالاخره در تلاش برای قفل شدن به پستان، به سمت نوک پستان حرکت می‌کند. او همزمان با احساس نوک پستان روی گونه‌هایش، لب خود را از سویی به‌سوی دیگر می‌کشد تا دقیقاً در نقطه مناسب اتصال قرار گیرد. درحالی‌که آرام شده است، اولین قطرات کلستروم درون دهان، معده و روده‌اش راه پیدا می‌کند. کلستروم لایه‌ای از باکتری‌های محافظ روی دستگاه گوارش می‌کشد تا سیستم ایمنی او در مواجهه با دنیا برای اولین بار مقاوم شود.

9: خواب – حدود 1.5 تا 2 ساعت پس از تولد

بالاخره می‌خوابد. همانند مادر خود، هردو تأثیرات آرام‌بخش اکسی‌توکسین را تجربه می‌کنند. مادر و کودک اگر کسی مزاحم آن‌ها نشود می‌توانند پس از تولد استراحت کنند. بعداً هم می‌توان بچه را وزن کرد و هر معاینه روتینی را می‌توان هنگامی‌که نوزاد روی بدن مادر خوابیده انجام داد. برخی مادران و فرزندان ساعت‌ها پس از تولد در همین وضعیت باقی می‌مانند.

در یک دنیای ایده‌آل، هر تولدی به‌گونه‌ای اتفاق می‌افتد که این روند با سرعتی که نوزاد دارد هماهنگ باشد و هیچ مداخله‌ای صورت نگیرد.
واقعیت برای بسیاری از مادران و نوزادان این است که به دلیل رویه‌ها و پروتکل‌ها، مداخله لازم است یا خواسته می‌شود. شاید چند لحظه یا چند دقیقه فرصت داشته باشید تا تماس مستقیم پوستی خود را با نوزاد برقرار کنید و پس‌ازآن نوزاد برای معاینه به اتاق نوزادان برده می‌شود و مادر هم برای بخیه زدن یا مسائل پزشکی دیگر از نوزاد جدا شده و به اتاق دیگری برده می‌شود. اجرا نشدن برنامه‌ها مأیوس‌کننده است اما ناامید نشوید:

  • اگر وضعیت نوزاد به‌اندازه کافی پایدار نباشد که بتوان او را در تماس مستقیم پوستی در اتاق زایمان تحت نظر گرفت، می‌توانید او را در اتاق نوزاد هنگام معاینه در آغوش بگیرید. اگر مادر نمی‌تواند در آن زمان آنجا حضور داشته باشد، پدر، مادربزرگ، خانواده یا دوستان می‌توانند این نقش ویژه را بر عهده گیرند تا زمانی که مادر بتواند حضور پیدا کند.
  • اگر لازم باشد که مادر برای بخیه زدن پارگی عمیق یا بیرون آوردن جفت به اتاق دیگری برود، پدر می‌تواند تماس مستقیم پوستی را انجام دهد و حتی می‌تواند اولین کلستروم را با استفاده از یک فنجان کوچک، سرنگ یا انگشت به او بدهد تا مادر آماده شود.
  • امروزه بسیاری از بیمارستان‌ها سیاست‌هایی دارند که امکان تماس مستقیم پوستی پس از سزارین نیز ممکن می‌شود. بدیهی است که خزیدن نوزاد روی شکم امکان‌پذیر نیست اما می‌تواند نوزاد لخت را روی قفسه سینه مادر گذاشت و روی او را به‌خوبی پوشاند تا حرارت بدن مادر در آن حبس شود (گاهی می‌توان این کار را با پوشش‌های حبابی یا پتوهای فویلی انجام داد). با این کار مادر و نوزاد هنگام رفتن به ریکاوری، اتاق‌هایشان و تخت بیمارستان در آغوش هم باقی می‌مانند.
  • گاهی مادر و نوزاد باید بیشتر از هم جدا باشند، ساعت‌ها، روزها یا حتی هفته‌ها امکان تماس مستقیم پوستی امکان‌پذیر نباشد. اما هیچ‌وقت دیر نیست، درواقع مراقبت کانگورویی، روش تماس مستقیم پوستی که در مورد نوزادان نارس اجرا می‌شود، حتی چند هفته یا چند ماه پس از تولد هم امکان‌پذیر است و بسیاری از مزایای آن برای مادر و نوزاد حفظ می‌شود.

نوزادان ما با آمادگی برای اتفاقاتی که برایشان پیش می‌آید به دنیا می‌آیند. غرایز و رفلکس‌ها آن‌ها را برای سه چیزی که بیش از همه به آن نیاز دارند هدایت می‌کنند: غذا، گرما و امنیت. ما در آغاز راه درک آنچه نوزادان می‌دانند و آنچه می‌توانند به ما یاد بدهند، هستیم.

برچسب ها: