سیتافرزیس چیست؟

سیتافرزیس چیست؟ - فارمد

سیتافرزیس چیست؟

سیتافرزیس جداسازی انتخابی اجزای سلولی خون با آفرزیس است. گلبول‌های قرمز، گرانولوسیت‌ها یا پلاکت‌های خون در این فرآیند جدا می‌شوند.
سیتافرزیس برای جمع‌آوری اجزای خاص از اهداکنندگان خون یا در موارد درمانی سیتافرزیس، جدا کردن اجزای سلولی از بیماری است که به‌نوعی اختلال خونی (تخلیه گلبول سفید، تخلیه پلاکت، تخلیه گلبول قرمز) مبتلا هستند.

تخلیه گلبول سفید چیست؟

هایپرلوکوسیتوز یکی از انواع مختلف لوکمیا است که می‌تواند به لوکستازیس خطرناک و مرگ‌آور منجر شود. لوکوسیتافرزیس یک روش درمانی است که تعداد لوکوسیت بیمارانی که لوکستازیس با علائم یا خطرناک دارند را کاهش می‌دهد تا شیمی‌درمانی تأثیرگذار شود. طی یک جلسه درمان تعداد WBC بین ۱۰ تا ۷۰ درصد می‌تواند کاهش پیدا کند.

کمبود پلاکت چیست؟

تخلیه پلاکت زمانی صورت می‌گیرد که تعداد پلاکت‌ها به‌طور خطرناک افزایش یافته و بیماران علائم ازدیاد پلاکت را نشان می‌دهند. تعداد پلاکت بالا ممکن است خطر سکته مغزی و حمله قلبی داشته باشد. هدف از انجام این کار، کاهش تعداد پلاکت‌ها به میزان گسترده است تا میزان بروز بیماری و یا مرگ‌ومیر بیمار کاهش یابد. در بیشتر موارد، تخلیه پلاکت می‌تواند با استفاده از سوزن‌های داخل وریدی که در بازوی بیمار قرار می‌گیرد انجام شود. خون از یک بازو برداشته می‌شود، در دستگاه پردازش می‌شود و از طریق بازوی دیگر به بیمار منتقل می‌شود. در بیماران با وریدهای کوچک یا شکننده، قرار دادن یک کاتتر وریدی مرکزی ممکن است ضروری باشد.

جمع‌آوری سلول تک‌هسته‌ای چیست؟

نیاز به جمع‌آوری سلول‌های تک‌هسته‌ای از خون بیماران برای اهداف درمانی به‌سرعت در حال افزایش است. جداکننده‌های سلول‌های خونی اتوماتیک معمولاً برای جمع‌آوری اجزای خون از اهداکنندگان سالم طراحی شده‌اند. سلول‌های تک‌هسته‌ای برای درمان اختلالات مختلف هماتولوژیک و همچنین برای درمان‌های جدید مانند واکسن سرطان جمع‌آوری می‌شوند.

تخلیه گلبول قرمز چیست؟

روند آفرزیس درمانی به‌سرعت گلبول‌های قرمز غیرعادی را جمع‌آوری می‌کند که در تشدید بیماری مؤثر هستند و آن‌ها را با گلبول‌های قرمز شخص اهداکننده تعویض می‌کند.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پنج =